Akú farbu sedacej súpravy zvoliť?

living roomNákup sedacej súpravy je vo väčšine prípadov pomerne veľká investícia. Ak nemáte nikoho, kto by vám poradil – ako napríklad dizajnér, tak potom je ozaj ťažké vybrať z množstva tvarov a farieb, ktoré sa dajú kúpiť na trhu. Vyberte si sedačku, ktorá sa vám bude farebne hodiť – tento sprievodca vám snáď aspoň trochu pomôže.

Sedacie súpravy by mali byť dostatočne všestranné a neutrálne, aby sa hodili aj k prípadnému novému dizajnu vášho príbytku, ak by ste sa rozhodli pre zmenu. Kto nemá rád, keď aspoň raz začas premiestni nábytok a nedá svojmu bytu alebo domu nový vzduch? To všetko je v poriadku, ale prečo by ste potom mali meniť aj sedaciu súpravu?

Akú farbu teda zvoliť?

Biela. Sedacie súpravy bielej farby sú nadčasové. Veľké plus k tejto farbe je, že sa k nej hodí takmer všetko. Akúkoľvek farbu iných kusov nábytku zvolíte – k bielej sa bude vždy hodiť.

Pri výbere bielej sedačky alebo bieleho čalúnenia však dbajte na to, aby bol poťah odolný voči škvrnám a ľahko vyčistiteľný, lebo práve škvrny sú jednou z nevýhod bielej sedacej súpravy.

Krémová. Tento odtieň patrí do kategórie teplých farieb. Sedacie súpravy krémovej farby ponúkajú takisto flexibilitu. Krémová farba vyzerá dobre s nábytkom vo farbe námorníckej modrej, čiernym, červeným alebo aj sivým.

Ťavia (žltokrémová). Takáto farba takisto patrí k teplým farbám. Obzvlášť dobre je v kombinácii s jarnými farbami, ale aj modrou a čiernou.

Hnedá. Hnedé farby boli dlhšie obdobie v úzadí kvôli šedej farbe, ktorá bola dlho populárna. Je to však klasická stále a dlhodobo moderná farba. Sedacie súpravy hnedej farby sú dobre kombinovateľné s ostatnými farbami zeme ako zelená, oranžová a červená.

Kožená pohovka. Sedacie súpravy z kože sú stále moderné a nadčasové. Hodia sa viac do kancelárii, ale aj do bytov s moderným a nadčasovým dizajnom. Pri kožených pohovkách je však nevýhoda ich cena, úžitok vám však prinesú v podobe luxusu, ktorý je s nimi spojený.

Ak nechcete mať sedaciu súpravu výraznej farby, vyberte si bledší tón danej farby. Alebo skombinujte pohovku do dvoch farieb, prípadne si vyberte farbu, ktorá napríklad nebude ani žltá ani zelená. Nechajte sa inšpirovať prírodou a vyberte si prírodný odtieň. Mäkké, vodnato modré a zelené farby fungujú spolu ako neutrálny podklad pre zladenie obývačky do prírodných tónov.