Máte mastnú pleť? Poznáme možné príčiny!


Mastná pleť je neodškriepiteľným prejavom nevyváženosti pleti. Nadmernú tvorbu mazu a podkožného tuku však často spôsobujú dedičné faktory, ktoré človek nemôže nijakým spôsobom zmeniť. Môže akurát zmierniť ich prejavy a čo najviac sa vyhýbať vonkajším vplyvom, ktoré jeho pleti neprospievajú. Identifikovali sme najčastejšie z týchto vplyvov – vyhýbajte sa im a vaša pokožka vám bude vďačná.

Stres

Je súčasťou nášho každodenného života a za istých okolností môže byť dokonca prospešný. No ak je stresu priveľa a telo pod jeho pravidelným náporom trpí, skôr či neskôr sa to odzrkadlí nie len na jeho emočnom, ale aj fyzickom zdraví. Pretože s narastajúcim stresom rastie aj produkcia kortizolu, stresového hormónu, a jeho zvyšujúce sa množstvo zase stimuluje tvorbu mazu. A výsledok už všetci poznáme – je ním mastná pokožka. Aj preto by ste sa mali naučiť vyhýbať sa stresových situáciám a keď sa im už nedá vyhnúť, je potrebné ich zvládnuť s pokojom Angličana.

Príliš veľa make-upu

Ženy, ktorých pokožka je citlivá a náchylná k nadmernej tvorbe mastnoty, môžu mať tendenciu zabrániť neželaným zmenám tak, že pleť jednoducho prekryjú hrubou vrstvou make-upu. Tá však nepôsobí ako ochranná vrstva, ale práve naopak – ešte viac ochrannú bariéru pleti narušuje a vedie k mastnejšej pleti a blokácii pórov. Odporúča sa preto voliť jemnejšie textúry a vyhľadávať make-up, ktorý obsahuje kľúčové slová ako napr. „oil-control“ a podobne. Nemali by ste zabúdať ani na pravidelnú očistu hubiek či aplikátorov make-upu a neľutujte ani investíciu do kvalitného a neagresívneho odstraňovača make-upu; na tento účel je ako stvorená micelárna voda.

Nedostatočný príjem tekutín

Ak nebudete piť dostatok vody, nemala by byť pleť skôr vysušená ako mastná? V zásade áno a znie to možno logickejšie, no realita je trochu iná. Odborníci poukazujú na to, že dostatočná hydratácia významne ovplyvňuje činnosť mazových žliaz, ktoré akoby utlmuje. Pitie dostatočného množstva tekutín počas dňa tak vedie k znižovaniu zápalových procesov a menšiemu upchávaniu kožných žliaz. Vo všeobecnosti sa odporúča piť aspoň dva litre tekutín počas dňa, či už vo forme vody, zeleninových polievok a vývarov, čajov, ale aj konzumácie ovocia a zeleniny v surovom stave (najmä uhorky, rajčiny, jablká, hrozno, pomaranče). Mastná pleť potrebuje aj hydratáciu zvnútra.

Posteľná bielizeň

Spánkom strávime približne tretinu života, preto je dôležité kde a v čom spíme; aj kvôli zdraviu našej pleti. Ako často periete obliečky a plachty? Mali by ste sa o ne postarať aspoň raz za týždeň, ak chcete mať istotu, že sa nestanú ložiskom hubových kontaminácií a nečistoty. Odporúča sa voliť skôr prírodné vlákna, bavlnu či ľan, a vyhýbať sa polyesteru – prírodné vlákna totiž spôsobujú oveľa menšie podráždenie kože.