Viete si predstaviť dovolenku bez digitálneho sveta?

Môj veľmi dobrý priateľ si každý rok spraví digitálny detox v podobe dovolenky bez mobilu. Pred rokom si spravil výlet do vzdialenej Ázie, kde prešiel za mesiac niekoľko miest bez využitia internetu  a mobilu. Nemalo zmysel vziať si so sebou telefón, pretože tam neboli žiadne sieťové prvky, takže by sa aj tak na internet pripojiť nevedel. Strašidelné, ale zároveň oslobodzujúce. Poviete si možno, že taká dovolenka je finančné náročná. Všetko je to asi o komforte a o tom, čo všetko si chcete dopriať. Či budete bývať v bambusovej chatke za pár eur alebo v luxusnom hoteli s výhľadom na more. Tak či tak, takúto dovolenku si viete zariadiť aj na Slovensku. Nájdite si napríklad ubytovanie v Poprade a o výlety, turistiku a relax nebudete mať núdzu.

Viac, ako 60% ľudí pripúšťa, že sú závislí od internetu. Naozaj si myslím, že stojí za to položiť si otázku. Bolo by pre mňa ťažké nezobrať si so sebou telefón na sviatky, do baru alebo kaviarne, ísť na prechádzku bez telefónu, alebo si večer radšej prečítať dobrú knižku, ako skrolovať Instagram a Facebook?

Podľa prieskumov trávime online až 10 hodín denne. Osobne si myslím, že je to veľmi veľa času. Naša neustála potreba sledovať, čo sa vo svete deje, nekonečný prístup k informáciám a spoločenské spojenie mení náš mozog. Ovplyvňuje to našu dlhodobú pamäť ako aj našu pohodu.

Úžasná vec sa stane, keď nie ste neustále digitálne stimulovaní. Vaša myseľ sa upokojí. Kedy ste to zažili naposledy? Buďte odvážni a nevyberajte telefón. Namiesto toho len snívajte a premýšľajte nad peknými vecami.

Zamyslite sa sem tam nad tým či je naša závislosť od digitálneho sveta nútená viesť životy, ktoré sú centimeter hlboké a kilometre široké.